St. Barth, St. Martin & Tintamarre

Z Antigui sme vyrazili večer, aby sme na druhý deň boli na ostrove St. Barth. Znova na chvíľu v EU. 

Hneď druhý deň som využila na potápanie. Prvý krát som videla žraloka, rovno dvoch! 

St. Barth je, ako inak, ďalší krásny ostrov Karibiku. Je to obľúbená destinácia mnohých známích osobností a odráža sa to aj na cenách. Netreba ale očakávať typické miestne obchody, pretože to málo typického, čo tu ešte donedávna bolo zachované, zničili posledné dva uragány. Namiesto toho si môžete byť istí, že tu nájdete pár luxusných obchodov a množstvo obchodov tváriacích sa luxusne…ale len cenami :). 

Na St. Barte ma prekvapil kontrast snobizmu a minimalizmu na plážiach, kde vedľa príšerne drahej, skoro prázdnej reštaurácie, sídlili veľké stany a pred nimi si dovolenkujúci veselo grilovali. Pred týmito stanmi bolo veru veselo, nehovoriac o skvelej vôni grilu ;). 

Ďalej sme pokračovali na susediaci Francúzsko-Holandský ostrov St. Martin, kde sme si požičali auto, aby sme si ho trocha obzreli. St. Martin sa z posledného uragánu bude spamätávať pravdepodobne ešte veľmi dlho. Všade navôkol sú zničené budovy, autá, lode, stromy… kontrast nádhernej pláže so “smetiskom” či “zrúcaninou” na nej bol neskutočný. Na každom kroku nejaké zničene auto či loď. Atmosféra na St. Martine bola preto z väčšej strany smutná, ale o to viac sme boli radi, že aspoň tým málom, že sme vôbec tam, prispejeme k malému zlepšeniu. Okrem toho, že kvôli hurikánu prišli títo ľudia o majetky, prišli aj o turizmus. Naozaj začarovaný kruh. 

 

Po troch dňoch sme šli zakotviť pred neobývaný ostrovček Tintamarre, kde sme znova objavili neskutočný kľud a krásu karibskej prírody. Azurové, priezračné more, leguány na trblietavo bielej pláži, plnia jednoznačne podmienky na pre nás vysnívané miesto! 

  

Video z týchto ostrovov nájdete TU.

Prečítajte si aj Biskajský záliv – verný svojej povesti

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.