Prechod cez Biskajský záliv

Náš prvý prechod na ktorý sa chystáme je prechod Biskajským zálivom, presnejšie z bretónského mestečka Bénodet do španielského La Coruña v Galícii.

Pre námorníkov je tento záliv akousi iniciatívnou fázou: dlhšia plavba – 330 míľ (500 km), dĺžka plavby circa tri dni, široké more, zástupy delfínov a tuniakov, veľryby…

Kiež by to bola ale len takáto zdravotná prechádzka.

Prvotnou vlastnosťou tohoto zálivu je, že hĺbka dna sa môže veľmi rýchlo zmeniť zo 4000 metrov pod morom na 200… Počas zlého počasia začne Atlantik vo veľkom návale narážať na túto bariéru, čo vytvára veľmi nepriaznivé podmienky pre navigáciu a more je schopné porozbíjať lode a povynášať ropné tankery na pobrežie.

Tieto veľké vlny spôsobujú, že je táto oblasť známa ako peklo pre námorníkov a raj na Zemi pre milovníkov surfovania.

Ak ste raz už na ceste, možnosť návratu nepripadá v úvahu a je nutné v plavbe pokračovať bez ohľadu na počasie.

Príchod do destinácie môže byť tiež zaujímavý: ďalšou zvláštnosťou Biskajského zálivu na španielskom pobreží sú totiž Kantabrijské hory. Príchod na Pyrenejský polostrov so sebou teda prináša zvyšovanie sa morského dna (úmerné zvyšovaniu sa vĺn), ako aj zosilnenie a zmenu smeru vetra. Očakáváme preto, že práve koniec by mohol byť najťažší.

Počasie je pre nás teda pri tomto prechode obzvlášť rozhodujúce.

Je potrebné vybrať správny čas na zabezpečenie čo najbezpečnejšieho prechodu: vlny by nemali byť príliš veľké (< 3 metre), vietor nie príliš silný (<30 kt) a v rámci možností dobre orientovaný (aby mohol loď “posúvať” správnym smerom).

Zdá sa, že medzi štvrtkom a nedeľou by malo byť jedno “okno”, kedy by mohlo byť možné vydať sa na cestu hneď po prechode silného juhozápadného vetra: 

  • vo štvrtok ráno by mal už byť vietor o niečo slabší a jeho orientácia podľa predpovede západná
  • Mys na juh – juhozápad
  • v piatok by sa vietor mal zmeniť na severný (pre nás ideálný)

Mali by sme doraziť ešte pred nedeľou, kedy by sa vietor mal zmeniť na západný (proti smeru lode). Ak by mala táto rotácia nastať skôr ako sa podľa predpovede očakáva, pristaneme ďalej na východ v jednom z prístavov medzi Gijonom a La Coruñou.

VIDEO – Prípravy

Časté otázky

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.