Portugalsko

Z Viga sme vyrazili za krásneho slnečného počasia poobede. Ani nie po dvoch hodinách sme sa ocitli v úplnej hmle. Naša chyba – na viditeľnosť sme pri kontrole metea zabudli. Nie, že by to nejako vadilo, ale pocit je to veru nepríjemný. Obzvlášť pri prechode ako tomto, blízko pevniny s množstvom rybárskych člnov bez AIS. Na druhý deň ráno sme dorazili do malého prístavu vo Vila nova de Gaia, naproti mestu Porto. Veľmi som sa na Porto tešila, no už táto malinká dedina ma fascinovala.

Keď sme si prvé ráno našli čerstvé pečivo na palube, mysleli sme si, že je to omyl. Nebol. Mali sme ho tam každé ráno. Toto sa nám ešte nestalo v žiadnom prístave a musím priznať, že na dobré sa rýchlo zvyká. Čo ma ale na tejto dedinke fascinovalo úplne najviac, je jej práčovňa a sušiareň. Najskôr som si myslela, že je to nejaké divadlo pre turistov, boli sme ale jediní cudzinci. Neskôr ma napadlo, že domáci práve oslavujú nejaký sviatok a týmto si pripomínajú ich tradície. Zasa omyl. Toto je normálna, bežná, každonenná súčasť života tunajších žienok. Netušila som, že v Európe existuje ešte funkčná a využívaná práčovňa tohoto typu. Portugalsko ma vyviedlo z omylu. Chodili sme do tejto práčovne pravidelne pár krát za deň, v hypnóze sme s deťmi pozorovali domáce a vdychovali vôňu tunajšieho mydla. Táto práčovňa bol pre mňa poklad. Video práčovňe nájdete TU .

Deň po príchode sme sa hneď z rána nedočkavo vybrali na prvú návštevu Porta. Prekročilo naše očakávania. Nádherné, farebné mestečko plné zaujímavých vecí, dobrého jedla a vína.

Po cca týždni sme sa s týmto magickým miestom rozlúčili a pokračovali v našej ceste ďalej. Smer: hlavné mesto Lisabon.

Prístav bol pre nás mierny šok. Aj napriek tomu, že sme očakávali že prístav vo veľkomeste nebude žiadna sláva, tento presahoval aj naše nie práve najúžasnejšie predstavy. Keď v takomto prístave vojdete špinaví do sprchy, túžiac po očistci, zmeníte názor ešte pred sprchou. Zrazu sa cítite oveľa čistejšie a z prekvapivým výrazom sa vrátite špinaví na loď. Pre mňa to bol konečne dôvod vyskúšať sprchu na palube. Výborná správa, funguje úžasne! Ďalšia zaujímavá informácia bola, že v prístave nemajú práčovňu.

Povedali sme si, že bude lepšie sústrediť sa na hlavné mesto a jeho zaujímavosti.

Vydali sme sa teda na návštevu mesta. Lisabon mal pre nás svoje čaro aj napriek tomu, že po nadšení z Porta sme sa obávali opaku.

Deti boli vo vytržení z Oceanária, ktoré je najväčším akváriom v Európe.

Zaujímavý zážitok som mala aj v miestnom supermarkete Pingo Doce. Potrebovali sme urobiť pred odchodom veľký nákup pred naším ďalším dlhším prechodom. Bol to skvelý pocit nájsť konečne obchod, ktorý má aj donáškovú službu.

..aj ten pocit, keď som pustila uja za mnou, lebo mal len chlieb…tú pani, lebo mala len dve fľaše vody…tú babku, lebo mala len malý nákup…a ďalších štyroch, lebo tiež mali len malý nakup. Bol skvelý aj ten ďalší pocit, keď som si uvedomila, že na palube ma čakajú hladné deti a kopa prádla a ja tu v tom rade trčím už cez pol hodinu.

Zaujímavý bol aj ten, keď som sa rozhodla ignorovať pohľad podnapitého pána čo predpokladá, že ho pred seba pustím…keď mi oznámil, že pôjde predo mňa a ja som si dovolila prekrútit očami no napriek tomu som nevôľky súhlasne kývla. Ten pocit, keď začal nariekať, že teda ostane za mnou a ja som mu po treťom „choďte, nech sa páči“ už odpovedala „tak dobre, ostante si tam“ a vrátila sa k jeho ignorovaniu. Ten pocit, keď ten pán začal každému následujúcemu v rade vykladať, aká som nevychovaná.

Ten pocit, keď na mňa prišiel konečne rad a pani pri pokladni som oznámila, že mám v pláne využiť ich donáškovú službu a ona obratom vyzve celú radu za vami, aby sa presunuli k inej pokladni, že to so mnou bude na dlho. Ten pocit, keď ten dudrajúci pán už nestál za mnou, ale oproti a ukazoval na mňa prstom, vykládajúc ostatným veď viete čo…ten úžasný pocit, keď na vás jedna dlhá rada od naproti zazerá ako na zločinca…

Po piatich dňoch sme sa presunuli na Cascais, kde sme pár dní kotvili a oddychovali z behania po veľkomestách, aby sme dobili baterky a mohli pokračovať na Madeiru.

  

Video z Portugalska je možné vidieť TU .

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.