Plavba z Bermúd na Azory – stratégia meteo

Jedna z najdôležitejších príprav pred každou (obzvlášť dlhou) plavbou, je pozorovanie predpovede počasia a výber najvhodnejšej možnej chvíle na prechod, aby bola plavba čo najbezpečnejšia a v rámci možností aj čo najpohodlnejšia (aj keď teda “pohodlie na plachetnici” je krásny oxymoron…).

Medzi Bermudami a Azorami je vzdušnou čiarou vzdialenosť 1800 morských míl.

Ak by sme vyrážali na Azory priamo z Panenských ostrovov, ako sme pôvodne zvažovali, neprekročili by sme 30° s.z.š. pred 40° z.z.d.

Keďže sme na Bermudách, túto zemepisnú šírku sme už prekročili. Je teda celkom možné, že z našej aktuálnej pozície (32°22’; -64°40’), zídeme trochu južnejšie, aby sme sa vyhli riziku depresií (veľmi silný vietor, dážď, vysoké vlny…). Toto riziko je oveľa vyššie severne od 30° s.z.š. pred 40° z.z.d., než od 30° s.z.š južne.

Aj keby sme depresiu vďaka predpovedi videli prichádzať, tá sa v týchto zemepisných šírkach pohybuje oveľa rýchlejšie, než naša loď. Bolo by dosť ťažké pred ňou utiecť.

Trajekt depresií sa zvyčajne pohybuje diagonálne z juhozápadu na severovýchod: z východnej strany Spojených amerických štátov (North Carolina, New York) smerom na západ Európy (Írsko, Anglicko, Francúzsko).

Stratégia teda spočíva v zdrživaní sa v rámci možností čo najviac pod trajektom depresií: paralélne južne od 30° s.z.š. až pokiaľ nebudeme na 40° z.z.d., potom je už bezpečné postupovať vyššie k Azorom.

Samozrejme je potrebné brať ohľad na to, že v predpovediach nie je nikdy istota. Napriek tomu, že sú dnes veľmi dobré.

Toľko zatiaľ teórie, ešte pred nevídaným odchodom. Až budeme na Azoroch dám vedieť, akú trasu sme postupne, podľa metea, nakoniec volili.

Zatiaľ máme pokazený motor ?, takže odchod je v nedohľadne. Inak by sme vyrazili dnes. Vzhľadom k počasiu by to bolo presne opačne než som písala vyššie, t.j. vrchnou stranou. Výnimky potvrdzujú pravidlo ?.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.