Palubná lekárnička

Na každej lodi by mala byť samozrejmosťou palubná lekárnička. Čo by taká lekárnička na palube lodi mala obsahovať je veľmi individuálne.

Na zloženie tej našej sme pre plavbu po Atlantiku museli brať do úvahy viacero faktorov:

  • pokrytie širokého spektra eventuálnych chorôb
  • ročná plavba
  • návšteva tropických oblastí
  • 1-4 týždňové izolácie ďaleko od pevniny
  • deti v predškolskom veku

Na začiatok sme použili zoznam liekov, ktoré odporúča Francúzska republika pre plavbu nad 200 míľ od pevniny a skĺbili ho so zoznamom liekov skúsenejších námorníkov. Následne sme ho doplnili a upravili podľa našich potrieb po porade s našim pediatrom a všeobecným lekárom.

Všetko to zabralo niekoľko hodín. Príprava zoznamu – cca 10 hod, ďalej pár e-mailov s našimi dvoma referentmi (pediater a všeobecný lekár), osobná konzultácia s pediatrom – cca 1,5 hod, osobná konzultácia so všeobecným lekárom – cca 1,5 hod, výber liekov v lekárni – cca 4 hod, klasifikovanie a príprava liekov – cca 6 hod.

Aké sú najčastejšie problémy na palube?

  • menšie rany, podliatiny a modriny, menšie popáleniny od lana
  • zlomené prsty na nohe (dôležitá je vhodná obuv)
  • úpal
  • hnačka (má schopnosť úplne vyradiť posádku)
  • zápcha (zriedkavejšie)
  • pozemské ochorenia (angína, chrípka…)
  • rôzne infekcie (orl, urologické…)
  • kožné infekcie (zapareniny, rôzne zapálene rany, ktoré sa vo vlhkom prostredí horšie liečia…)
  • poranenia spôsobené ulovenými rybami
  • otrava jedlom
  • zlomeniny
  • problémy so zubami

…a iné radosti, ktoré uprostred Atlantiku musia byť ozajstným potešením…

Naša palubná lekárnička je rozdelená následovne:

  • núdzová lekárnička
  • všeobecná lekárnička
  • výletná lekárnička
  • lekárnička na záchranný čln
Núdzová lekárnička

Táto lekárnička je uložená na rýchlo dostupnom mieste a obsahuje lieky a príslušenstvo (obväzy, sterilné obklady, dezinfekcie, lieky proti bolesti, injekčný adrenalín, defibrilátor), ktoré potrebujete v situácii, kde musíte reagovať čo najrýchlejšie, ako napríklad pri silnom krvácaní, anafylaktickom šoku, alebo zástave srdca. Ako sa k lekárskej pomoci dopracovať na miestach, kde môže trvať niekoľko dní, kým záchranná služba dorazí (napr. pri prechode cez Atlantik) nájdete na konci tohoto článku.

Všeobecná lekárnička

Obsahuje lieky proti bolesti, morskej chorobe, protizápalové lieky, antibiotiká širokého spektra, antibiotiká orl a lokálné, lieky na alergie, popáleniny, lieky na črevné choroby, sada na provizórnu opravu zubov (ktorú mi nestihli doručiť a tak ju budem zháňať niekde po ceste) a iné.

Výletná lekárnička

Kompaktný balíček pre malé zranenia či štípance, obsahujúci náplaste, krémy, analgetiká…

Lekárnička na záchranný čln

Táto lekárnička chýba na mnohých plavidlách. Predstavte si, že by ste museli čo najrýchlejšie opustiť palubu a naskočiť na palubu záchranného člna. Stresová situácia a veľmi málo času vám všetko len komplikuje. Lekárnička do záchranného člna je minimalizovaná na pár liekov a sú to napríklad lieky proti morskej chorobe a úzkosti, náplaste a izotermické fólie. Lekárničku tak stačí pridať k ostatným veciam do vopred pripraveného batohu pre prípad núdze, obsahujúci základné potreby na prežitie.

 

Niektoré lieky a materiál v našej lekárničke sú nebezpečné a nemôžu byť použité bez lekárského povolenia. Je ale potrebné, aby boli po ruke pre prípad núdze. Vďaka spojeniu cez rádio alebo telefón je ich možné, na základe odborných lekárských inštrukcií použiť (prípadne sa v dostupnej blízkosti môže nachádzať nejaký lekár).

Keďže na palube našej plachetnice je miesta málo, je veľmi dôležité čo, ako a kde uložíme. Ani v prípade liekov tomu nie je inak. Tá naša lekárnička je ešte k tomu x2: pre dospelých a pediatrická.

Všetky púzdra z kartónového obalu som odstránila a lieky dala do igelitových vrecúšok s tesnením, na ktoré som čiernou nezmývateľnou fixou napísala obsah daného vrecúška (toto je dôležité nie len pre úsporu miesta, ale aj pre ochranu proti vlhkosti…po pár týždňoch sa vám totiž už nemusí podariť prečítať názov lieku a jeho príbalový leták). Pri väčšine liekov som vložila do vrecúška aj príbalový leták so zvýraznenou aktívnou molekulou a dôležitými informáciami. Lieky sú rozdelené následne do kategórií podľa ich vlastností.

 

Lekárske konzultácie na diaľku

 

Francúzske nemocničné centrum v Toulouse (CCMM), špecializované na diaľkovú podporu a pomoc na mori, vytvorilo komplexný zoznam vyššie spomenutej lekárničky. K dispozícii je 24h/24h. Pre urgentné prípady je možné volať z celého sveta, taktiež poslať mms alebo e-mail. Na palubnej doske budú vylepené základné kontakty, zrozumiteľné aj vo veľmi stresovej situácii.

 

Náš pediater je o našej plavbe informovaný a ako stále, kedykoľvek dostupný na jeho mobilnom telefónom čísle alebo cez e-mail.

 

Toľko teda o našej palubnej lekárničke. Máme ju a dúfame, že nám bude na nič. Tak nejak podobne, ako aj poistenie :).

 

Časté otázky

2 thoughts on “Palubná lekárnička

  1. Denisa

    Teda to máte opravdu vychytané… a přeju vám, abyste to nemuseli použít 🙂 a zajímalo by mě to zavazadlo pro případ nouzové evakuace 🙂 Díky a držím palce.

  2. admin

    Ahoj Denisa, dakujeme! :). V batohu pre nudzovu evakuaciu je okrem lekarnicky voda, nejake susienky ci hotova konzerva lahkootvoritelna, solarny krem, VHF, dokumenty ak sa na ne nezabudne, dost ulahcia vsetko nasledujuce, obzvlast ak sa nestastie stane v inej krajine, ale nie su zivotne dolezite :). Takze ak sa stihne, pridaju sa do batohu. Ono zalezi kde sa clovek nachadza, a taktiez nastup na zachranny cln je potreba velmi dobre zvazit, pretoze aj ked sa lod potapa, malokedy sa stane ze sa potopi rychlo a co sa stava casto je, ze zachranari najdu ovela skor potapajucu sa lod, na ktorej bolo este mozne pobyvat, zatial co zachranny cln hladaju este dalsie hodiny. Takze vacsinou aj ked nastane situacia kde je nutne opustit lod, nejedna sa o sekundy ci minuty, ale o hodiny.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.